close
متخصص ارتودنسی
نخستین نشست «کتاب‌خوان»

نخستین نشست «کتاب‌خوان» روز دوشنبه بیست وچهارم خرداد با حضور علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در سالن مطالعه کتابخانه عمومی نیاسر در شهرستان کاشان برگزار شد. 

این نشست با معرفی 6 کتاب، که در ادامه به مرور اجمالی آنها می پردازیم، به کار خود خاتمه داد.

1ـ« قرآن»

قرآن کتاب مقدس مسلمین و سخنان خداوند است که بصورت وحی توسط جبرئیل در مدت 23 سال بر پیامبر اسلام نازل گردیده است.  قرآن بزرگترین معجزهٔ محمد و روشن‌ترین دلیل بر پیامبری او است. قرآن به زبان عربی است. کلمهٔ قرآن در لغت به معنی «قرائت‌کردن» و «خواندن» است و مسلمانان معمولاً به آن با عناوینی مانند «قرآن کریم» و «قرآن مجید» اشاره می‌کنند. قرآن به ۳۰ جزء تقسیم شده و ۱۱۴ سوره دارد. ترتیب قرآن موجود بر خلاف ترتیب نزول بوده و توسط یاران پیامبر که صحابه نامیده می‌شدند، مدون شده است.

2ـ « دایره المعارف تغذیه  نوشته سیمیون فیلیپ، ترجمه مهدی ضرغامیان

کتابی لذت بخش که در چندین بخش مجزا به توضیح تاریخ خوراکی ها در روم باستان و قرون وسطا  پرداخته است. مثلا غذاهای مصریان باستان را، نان عسلی و نان کشمشی و خرمایی معرفی می‌کند. و یا اینکه رومیان هنگام غذاخوردن روی کاناپه‌هایی دراز می‌کشیدند وغذا می‌خوردند و آماده‌کردن غذای آنان، چندین ساعت طول می‌کشید و از جمله غذاهای آنها شتر مرغ آب پز، موش صحرایی با عسل و کباب خرس می‌توان نام برد. در بخش خوراکی‌ها انواع نان را معرفی می‌کند و بیان می‌کند که همه نان‌ها با آرد گندم درست نمی‌شود مثلا نان با آرد چاودار هم هست. در ادامه از کامامبر ـ پنیری که با مخمر خام درست می‌شود ـ می‌گوید و البته پنیرهای متفاوت دیگری را نیز نام می‌برد. در ادامه اهمیت تغذیه را بیان کرده و  شرایط تغذیه خوب و غذاهای لازم در هر وعده غذایی  را بیان می‌کند.

3ـ « داستانهای 1001شب نوشته شکوه قاسم نیا  

موضوع کتاب از این قرار است که پادشاه جوان ملک شهرباز به علت خیانت همسرش، کینه زنان را به دل می‌گیرد و برای خاموش کردن این آتش کینه، تصمیم می‌گیرد هر روز یک زن را به عقد خود درآورد و در سحرگاه  روز بعد او را به قتل برساند. در این میان شهرباز دختر وزیر دست به اقدامی شجاعانه می‌زند و خود را داوطلب ازدواج با پادشاه کینه‌جو معرفی می‌کند. وی با تکیه بر فکر و اندیشه و تعریف قصه‌های شیرین و جذاب برای شاه، سعی دارد کینه پادشاه را نسبت به زنان از بین ببرد نه قصه شهرزاد در شب اول تمام می‌شود و نه عمر وی و ادامه قصه به شب های بعدی موکول می‌شود و این کار تا هزار و یک شب ادامه پیدا می‌کند که در خلال این مدت هر روز درس اخلاقی جدیدی به وی آموزش می‌دهد به طوریکه در پایان هزار و یک شب، هیچ کینه ای از زنان در دل پادشاه نمی‌ماند و شهرباز بانوی همیشگی زندگی‌اش می‌گردد.

4ـ « حضرت ابراهیم وسرد شدن آتش  نوشته سنایی راد 

چون مردم فهمیدند، که ابراهیم بت ها را درهم شکسته است، به دستور نمرود او را دستگیر کردند و به نزد نمرود بردند، آنگاه نمرود رو به ابراهیم کرد و گفت: ای ابراهیم آیا تو با خدایان ما چنین کردی؟ ابراهیم گفت؛ نه! این کار را بزرگترین بت ها انجام داده، اگر سخن می گوید، از او بپرسید. مردم و نمرود تصمیم گرفتند ابراهیم را به جرم توحید و خداپرستی و شکستن بتها با آتش بسوزانند. پیروان نمرود به جمع آوری هیزم پرداختند از همه نقاط، مردم برای شرکت در این مراسم دعوت شده بودند و همه با خود هیزم می آوردند. بعد از چندی، روز شعله‌های آتش آنقدر زیاد بود که هیچ پرنده ای نمی توانست از بالای آن پرواز کند. محل مرتفعی را آماده کردند تا نمرود از آنجا منظره سوزاندن ابراهیم را تماشا کند. ولی ناگهان آتش برای ابراهیم گلستان شد و حضرت ابراهیم به سلامتی و به کمک خدا از آن نقشه نجات یافت.

 

5ـ « کشتی حضرت نوح   نوشته سنایی راد

از سوى خدا به نوح - علیه السلام - وحى شد: «جز آنان که (تاکنون) ایمان آورده‌اند، دیگر هیچ کس از قوم تو، ایمان نخواهد آورد، بنابراین از کارهایى که بت پرستان انجام مى‌دهند غمگین مباش»در این هنگام بود که خداوند دستور ساختن کشتى را به حضرت نوح - علیه السلام - داد، و به او چنین وحى کرد و اکنون در حضور ما و طبق وحى ما کشتى بساز! و درباره آنها که ستم کردند شفاعت مکن که همه آنها غرق شدنى هستند. او از هر حیوان دو جفت برداشت و وارد کشتی کرد به امر خدا بارانی سیل آسا شروع به باریدن کرد و تمامی بت‌پرستان در آن به هلاکت رسیدند و فقط پیروان نوح که بر کشتی سوار بودند نجات یافتند.

6ـ « قصه پرنده ها  نوشته احمد نجیب  ترجمه قاسم کریمی

ابرهه برای اینکه ارادت کامل خود را به نجاشی برساند، معبدی را در یمن به نام وی می‌سازد. و لیکن مردم استقبالی از آن نمی‌کنند و مردم از کعبه استقبال بیشتری داشتند. بنابراین تصمیم می‌گیرند به سوی کعبه لشکرکشی و کعبه را خراب کند. عبدالمطلب بزرگ قریش در آن زمان در مکه بود ابرهه به وی گفت که قصد جنگ با مردم مکه ندارد و می‌خواهد خانه کعبه را خراب کند. عبدالمطلب که دید نمی‌تواند با لشکر ابرهه مقابله کند می‌گوید برای خانه پروردگاری است که خودش محافظ آن است. لشکریان فیل‌سوار به خانه خدا حمله کردند ولی پرندگانی سنگ به دست از جانب خدا بر سرشان فرود آمدند وهمگی را کشتند.طبقه بندي: اخبار کتابخانه،
امتياز : :: نتيجه : 0 امتياز توسط 0 نفر مجموع امتياز : 0
تعداد بازديد مطلب : 6

[ چهارشنبه 26 خرداد 1395 ] [ 7:44 ] [ محمد سلامی ]

[ نظرات () ]